خريد بک لينک
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه ساکر
رزرو آنلاين هتل خارجي
بازی
فلنج
b
<-BloTitle->
<-BloText->

عضویت در سایت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
ادرس سایت یا وبلاگ : http://
سال تولد:
جنسیت :
وضعیت تاهل :
کشور : (کشور محل سکونت)
شهر :
آیدی یاهو :
کد امنیتی : *

آخرین ارسال های انجمن
عنوانپاسخبازدیدتوسط
<-TalarTitle-><-TalarSub-><-TalarHit-><-Talarwriter->

تاريخ : 8 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ملک | بازدید : <-PostHit->
مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

دانلود مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن
دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل 114 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 166

مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

قسمتهایی از متن:

هدف از نقشه كشی :

به طور كلی نقشه های مورد نیاز اجزای كی ساختمان را میتوان به سه دسته تقسیم كرد:

1 – طراحی ساختمان : این نقشه ها را مهندسین آرشیتكت تهیه می نمایند.

2 – نقشه های اجرایی : مانند پلانهای مختلف ، برشها ،‌دتایلاه ، نماها و غیره.

3 – نقشه های تاسیسات : مانند نقشه های برق، آبرسانی،‌ فاضلاب ،‌تهویه .

 

اهمیت نقشه كشی در ساختمان :‌

نقشه كشی در ساختمان یكی از مهمترین دروس فنی است. نقشه ، زبان افراد فنی است. برای یك فرد فنی بسیار مهم است كه این زبان را بشناسد و رموز آن را بداند. بدین معنی كه بتواند نقشه ای را درست و خوب ترسیم كند و قادر به درك و خواندن آن باشد. نقشه كشی در رشته ساختمان هم كاری است فنی و هم هنری، یعنی یك نقشه را هم باید از نظر رعایت نكات فنی درست كشید و هم باید خوب و زیبا كشید.

آنچه به قسمت فنی مربوط است تسوط هنر آموز در كلاس بیان خواهد شد و شما فرا خواهید گرفت ولی قسمت دوم یعنی زیبا كشیدن را باید با تمرین و كوشش مداوم به دست آورد تا هم درست و هم زیبا ترسیم كنید.

 

وسایل نقشه كشی :

          1 – تخته رسم و میز نقشه كشی.      2 – خط كشی T .  3 – خط كش اشل (مقیاس). 4- گونیاهای نقشه كی 30 ، 45 و 60 درجه.  5 – مداد پاك كن.   6 – برس نقشه كشی . 7- مدادهای نقشه كشی.  8 – مداد تراش.  9 – نوارچسب كاغذی.  10 – دستگاه نقشه كشی (درافتینك).  11 – چراغ میز نقشه كشی.   12- صندلی های نقشه كشی.  13- جعبه پرگار. 14- پرگار كشویی.  15- گونیای متحرك.  16- كاغذهای نقشه كشی.  17- كاتر یا برش دهنده.  18- خط كش فلزی.   19- نقاله.  20- شابلونها (اشكال هندسی، مبلمان ،‌تاسیسات، حروف و اعداد، شابلن خطط منحنی (پیستوله).  21- راپید شابلن نویسی.  22- راودیس  23- گرافوس. 24- راپید وگراف.  25- مركب.   26- خط كش معمولی.  27- لتراست و زیباتون.  28- نوار دور نقشه.  29- دستگاه نوگیر یا نوارزن.

 

1 – تخته رسم (میز نقشه كشی):

تخته رسم را معمولا” از چوب درخت كاج و یا گردو می سازند تا در مقال عوامل جوی مثل گرما، سرما،‌ رطوبت مقاومت داشته باشند. معمولا” در طرفین تخته رسمها باریكه ای از چوب سخت تعبیه می كنند. تخته رسمها یا روی دو پایه شیب دار ثابت قرار می گیرند و یا اینكه روی دو پایه بلند كه تخته رسم قابل بالا و پائین رفتن است نصب می شود. در این حالت میتوان شیب تخته رسم را به دلخواه تنظیم كرد.

تخته رسمهایی كه روی پایه های متحرك نصب می شوند، میز نقشه كشی نامیده می شوند و اندازه تخته رسم ها استاندارد شده است و در مقابل جدول زیر می باشد،‌ اما در بازار تخته رسمهایی غیر از اندازه های استاندارد شده نیز یافت می شود.

....

خط اندازه ها در نقشه كشی:

در نقشه های ساختمانی چهارگونه خط اندازه مورد استفاده واقع می شود كه با علائم دایره تو خالی – دایره تو پر سیاه – پاره خط با زاویه 45 درجه – فلش و پیكان ختم اندازه گذاری را نشان می دهد.

 

روش اندازه گذاری :‌

نوشتن اعداد در زاویه های مختلف بدین شرح است. اندازه اعداد تا زاویه 90 درجه از چپ به راست و در روی خط نوشته میشود. اندازه زاویه  خط عمود (90 درجه) از پائین به بالا و سمت چپ نوشته میشود.

اندازه های كمتر از یك متر برحسب سانتیمتر و بیشتر از یك متر برحسب متر نوشته میشود. چنانچه خواسته شود اندازه زوایا و یا كمان دوایر و یا دور قوسهای آجری و بتونی و یا موارد دیگر اندازه گذاری شود از محور افقی دایره استفاده می گردد . اعداد بالای محور  xها در جهت حركت عقربه های ساعت نوشته میشود و زیر محور xها در جهت خلاف عقربه ساعت نوشته می شود.

 

سطوح هندسی :‌

1 – مثلث: مثلث چهار نوع است:

مثلثت قائم الزاویه             مثبت متساوی الاضلاع              مثلث متساوی الساقین        مثلث مختلف الاضلاع

 

2 – مربع:                                            3 - مستطیل

4 – دایره :                                           5 – متوازی الاضلاع:

6 – لوزی                                          7 – بیضی

8 - ذوزنقه                         

9 – چندضلعی های منتظم: اگر اندازه كلیه اضلاع یك چندضلعی با یكدیگر برابر باشند، چندضلعی منتظم نامیده میشود. .

 

10 – چندضلعی های غیرمنتظم: اندازه اضلاع آنها با یكدیگر برابر نیستند.

مساحت چند ضلعی غیرمنتظم:

برای بدست آوردن مساحت چندضلعی غیرمنتظم، سطوح آن را به اشكال هندسی منظم تقسیم بندی (تفكیك) می كنیم، پس از آن مساحت هریك از اشكال هندسی منظم به وجود آمده را محاسبه می نماییم. سپس مجموع مساحتهای به دست آمده مساحت چند ضلعی غیرمنظم خواهد شد.

S = S1 + S2 + S3

محیط = مجموع ضلعها

جدول مساحت و محیط اشكال هندسی:

محیط

مساحت

شكل هندسی

مجموع سه ضلع

یك ضلع * 4

2 * (عرض + طول)

یك ضلع * 4

2 * (یك ساق + قاعده)

مجموع 4 ضلع

قطر * 14/3

(قطر بزرگ + قطر كوچك) *

 

طول یك ضلع * تعداد ضلعها

 

نصف ارتفاع * قاعده

یك ضلع * خودش

طول * عرض

قطر كوچك * قطر بزرگ

قاعده * ارتفاع

مجموع دو قاعده * ارتفاع

مجذور شعاع * 14/3

* قطر كوچك * قطر بزرگ

 

محیط * نصف سهم

 مثلث

مربع

مستطیل

لوزی

متوازی الاضلاع

ذوزنقه

دایره

بیضی

 

كثیرالاضلاع (چندضلعی منتظم)

...

انواع پی از نظر نوع مصالح :

1 – پی سنگی :

این پی از سنگهای طبیعی و در مناطق كوهستانی كه سنگ در دسترس می باشد ساخته می شود. سنگی كه برای این گونه پیها انتخاب می گردد ، باید سالم ( نپوسیده ) باشد و از انواع سنگهای لاشه شكسته باشد.

سنگهای قلوة‌ای به علت صیقلی و مدور بودن آن برای پی سازی مناسب نمی باشد زیرا حالت ناپایداری به پی می دهد سطح پی سازی با سنگ باید از دیواری كه روی آن قرا ر دارد ، وسیعتر بوده و از هر طرف دیوار حداقل 15 سانتیمتر به عنوان رسته گسترش داشته باشد .

پی سازی با سنگ با سه نوع ملات ساخته می شود و بستگی به مقدار بار وارده دارد اگر بار كمتری وارد شود از ملات كل آةك و ماسه آهك و اگر با ر بیشتری وارد شود از ملات با تارد وهمچنین اگر خیلی زیاد وارد شود از ملات ماسه و سیمان استفاده می شود . زاویه پخش بار در پی هیا سنگی در حدود 45 درجه می باشد.

2 – پی آجری :

در ساختمانهای كوچك و ساختمانهایی استفاده می شود كه بار وارده كم باشد . این پی باید دارای ریشه ای به اندازه 15 تا 20 سانتیمتر از طرفین دیوار روی آن باشد. عرض پی كنی 30 تا 40 سانتیمتر از عرض دیوار بیشتر است . زاویه پخش بار در پیهای آجری در حدود 60 درجه می باشد برای صرفه جویی در مصرف آجر بهتر است آن را به شكل پلكانی بسازند.

3 – پی شفته ای :

پی شفته ای ساده ترین و درعین حال ابتدایی ترین پی سازی برای ساختمانهیا كوچك 2 یا 3 طبقه آجری است . شفته خمیری است از مخلوط خاك ، آب ، شن و گرد آهك كه در هر متر مكعب خاك بین 200 تا 250 كیلوگرم آهك بكار می رود و گاهی نیز بنا بر لزوم مقداری پاره سنگ به آن می افزایند.طریقه شفته ریزی بدین صورت است كه شفته را در پی ریخته و پس از آن كه شفته به حدود 20 یا 30 سانتیمتر رسید آن را در یك سطح افقی هموار می كنند و یك روز آن را به حالت خود می گذارند، تا آب آن دراثر تبخیر یا جذب در خاك ، كاهش یابد(‌اصطلاحا دو نم شود)‌. سپس آنرا با وزنه سنگینی می كوبند تا كاملا متراكم گردد.

مجددا به همان ارتفاع شفته ریزی انجام گرفته و تا پر شدن پی همچنان ادامه می یابد.

4 – پی بتنی :

بتن را می توان یكی از مقاومترین و مستحكمترین سنگهای مصنوعی دانست . بهترین پی در كارهای ساختمانی پی بتونی است كه از مقاومت بالایی برخوردار است و برای تمام ساختمانها مخصوصا در مناطق زلزله خیز باید ساختمان را حتما با پی بتونی ساخت ( بتون + میل گرد)‌ زاویه پخش بار در پیهای بتونی بین 30 تا 45 درجه می باشد.

لذا می توان این گونه پیها را پلكانی یا به صورت هرم ناقص ساخت و از مصرف اضافی بتن صرفه جویی نمود . پی سازی با بتون بدین طریق انجام می گیرد. كه ابتدا كف پی را به اندازهء‌تقریبی ده سانتیمتر بتن كم سیمان به نام بتون (‌مگر)‌درهر متر مكعب 50 كیلوگرم سیمان می ریزند، كه سطح خاك و بتن اصلی رااز هم جدا كرده همچنین سطح پی را با تخته قالب بندی می كنند.

پس از آماده شدن قالب آرماتور آن را می گذارند و بتن ساخته شده را داخل قالب ریخته و می كوبند ویا با ویبراتور (لوزاننده )‌به آن لوزش می دهند تا بتون اصطلاحا جا بیفتد، یعنی دانه های شن و ماسه در بتون عمل جای گیری را كاملا انجام دهند و متراكم گردند.بارگذاری روی پیهای بتونی بایستی حداقل هفت روز پس از پی ریزی انجام گیرد.

 ضمنا باید توجه داشت ، چنانچه بتون از نوع مسلح باشد باید ابتدا میل گردها در قالب جاسازی شده سپس بتون ریزی صورت گیرد.

...

انواع سیمان های ساختمانی:

سیمانی كه در ساختمان بتونی مصرف می شود به پنج دسته تقسیم می گردد كه نسبت به كیفیت و موقعیت و طرح نقشه های بتون آرمه بنا نوع سیمان مورد نظر تعیین می شود در زیر انواع این سیانها را بررسی می كنیم.

1 – سیمان پرتلند معمولی نوع یك

مصرف این سیمان در ساختمان معمولی – كف سازی – دیوارسازی – راه سازی – كنال سازی – تراورس های راه آهن – مخازن آب و بلوكهای سیمانی آجر سیمان و موارد مشابه میباشد.

به طور كلی این سیمان در تمام موارد كه اولا” ملات و یا بتن با زمن سولفاته و یا خاكهای شوره تماس نداشته باشد مصرف می گردد. این نوع سیمان در ساختمان و دیوارها و فنداسیون های معمولی مصرف می شود نه در دیوارهای حایل و فنداسیون های بسیار عمیق .

2 – سیمان پرتلند نوع دو :

این سیمان در مقابل زمینهای سولفاته و خاكهای شوره مقاوم میباشد و در موقع خودگیری و فعل و انفعالات شیمیایی نسبت به سیمان پرتلند نوع یك حرارت كمتری را بوجود می آورد.

مصرف این سیمان در فنداسیون سازی – دیوار پلها – دیوارهای حایل و كناره های رودخانه ها و به طور كلی در مكانهائی    بتن با نور خورشید تماس پیدا می كند مصرف می گردد.

3 – سیمان پرتلند نوع سه:

فعل و انفعالات شیمیایی این سیمان بسیار خوب و خودگیری این سیمان بسیار سریع و زیاد می باشد مقاومت سیمان مصرف شده سه روزه این سیمان در حد مقاومت سیمان هفت روزه سیمان پرتلند معمولی و نوع یك می باشد. مصرف این سیمان بیشتر در مكانهائی كه بارگذاری سریع انجام می شود مورد استفاده واقع می گردد.

به علاوه در مواقعی كه خواسته شود قالب بندی زودتر از زمان لازم باز شود از سیمان نوع سه استفاده می شود. دیگر اینكه در فصول سرد و مواقع یخبندان به علت اینكه خودگیری این سیمان سریع می باد از این سیمان كه در اثر فعل و انفعالات شیمیایی حرارت و گرمای بیشتر از حد معمول از خود پس می دهد مورد مصرف واقع می گردد.

4 – سیمان پرتلند نوع چهار:

گیرائی این سیمان از نوع اول و دوم كمتر می باشد و به سیمان كندگیر معروف است و گرمای حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی آن كتر از دو نوع ذكر شده می باشد و این عوامل به علت كم بودن تركیبات سه كلسیم سیلیكات و سه كلسیم آلومینات در این نوع سیمان می باشد. مصرف این سیمان ها در پی ها و فنداسیون ها و ستون ریزی های حجیم كه دارای ابعاد و ارتفاع زیادی می باشد انجام می گردد. چون گرمای این بتون بسیار كم است ترك د بتون بوجود نمی آید.

5 – سیمان نوع پنج (سیمان ضد سولفاته):

خودگیری و مقاومت این سیمان آرام و دیرتر از سیمان پرتلند نوع یك بوجود می آید. گرمای حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی این سیمان نیز كم می باشد برای اینكه این سیمان در حالت ضد سولفاته كامل در آید تركیبات سه كلسیم سیلیكات را در حد بین 4 تا 7 درصد محدود نگه می دارند. مصرف این سیمان به طور كلی در زمینهای سولفاته – و اسكلت بنادر و ساختمان دریائی كه با آبهای سولفاته و انواع نمكها مواجه می شوند مصرف می گردند.

...

دانلود مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آنادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن ,

تاريخ : 8 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ملک | بازدید : <-PostHit->
مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

دانلود مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن
دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل 114 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 166

مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن

قسمتهایی از متن:

هدف از نقشه كشی :

به طور كلی نقشه های مورد نیاز اجزای كی ساختمان را میتوان به سه دسته تقسیم كرد:

1 – طراحی ساختمان : این نقشه ها را مهندسین آرشیتكت تهیه می نمایند.

2 – نقشه های اجرایی : مانند پلانهای مختلف ، برشها ،‌دتایلاه ، نماها و غیره.

3 – نقشه های تاسیسات : مانند نقشه های برق، آبرسانی،‌ فاضلاب ،‌تهویه .

 

اهمیت نقشه كشی در ساختمان :‌

نقشه كشی در ساختمان یكی از مهمترین دروس فنی است. نقشه ، زبان افراد فنی است. برای یك فرد فنی بسیار مهم است كه این زبان را بشناسد و رموز آن را بداند. بدین معنی كه بتواند نقشه ای را درست و خوب ترسیم كند و قادر به درك و خواندن آن باشد. نقشه كشی در رشته ساختمان هم كاری است فنی و هم هنری، یعنی یك نقشه را هم باید از نظر رعایت نكات فنی درست كشید و هم باید خوب و زیبا كشید.

آنچه به قسمت فنی مربوط است تسوط هنر آموز در كلاس بیان خواهد شد و شما فرا خواهید گرفت ولی قسمت دوم یعنی زیبا كشیدن را باید با تمرین و كوشش مداوم به دست آورد تا هم درست و هم زیبا ترسیم كنید.

 

وسایل نقشه كشی :

          1 – تخته رسم و میز نقشه كشی.      2 – خط كشی T .  3 – خط كش اشل (مقیاس). 4- گونیاهای نقشه كی 30 ، 45 و 60 درجه.  5 – مداد پاك كن.   6 – برس نقشه كشی . 7- مدادهای نقشه كشی.  8 – مداد تراش.  9 – نوارچسب كاغذی.  10 – دستگاه نقشه كشی (درافتینك).  11 – چراغ میز نقشه كشی.   12- صندلی های نقشه كشی.  13- جعبه پرگار. 14- پرگار كشویی.  15- گونیای متحرك.  16- كاغذهای نقشه كشی.  17- كاتر یا برش دهنده.  18- خط كش فلزی.   19- نقاله.  20- شابلونها (اشكال هندسی، مبلمان ،‌تاسیسات، حروف و اعداد، شابلن خطط منحنی (پیستوله).  21- راپید شابلن نویسی.  22- راودیس  23- گرافوس. 24- راپید وگراف.  25- مركب.   26- خط كش معمولی.  27- لتراست و زیباتون.  28- نوار دور نقشه.  29- دستگاه نوگیر یا نوارزن.

 

1 – تخته رسم (میز نقشه كشی):

تخته رسم را معمولا” از چوب درخت كاج و یا گردو می سازند تا در مقال عوامل جوی مثل گرما، سرما،‌ رطوبت مقاومت داشته باشند. معمولا” در طرفین تخته رسمها باریكه ای از چوب سخت تعبیه می كنند. تخته رسمها یا روی دو پایه شیب دار ثابت قرار می گیرند و یا اینكه روی دو پایه بلند كه تخته رسم قابل بالا و پائین رفتن است نصب می شود. در این حالت میتوان شیب تخته رسم را به دلخواه تنظیم كرد.

تخته رسمهایی كه روی پایه های متحرك نصب می شوند، میز نقشه كشی نامیده می شوند و اندازه تخته رسم ها استاندارد شده است و در مقابل جدول زیر می باشد،‌ اما در بازار تخته رسمهایی غیر از اندازه های استاندارد شده نیز یافت می شود.

....

خط اندازه ها در نقشه كشی:

در نقشه های ساختمانی چهارگونه خط اندازه مورد استفاده واقع می شود كه با علائم دایره تو خالی – دایره تو پر سیاه – پاره خط با زاویه 45 درجه – فلش و پیكان ختم اندازه گذاری را نشان می دهد.

 

روش اندازه گذاری :‌

نوشتن اعداد در زاویه های مختلف بدین شرح است. اندازه اعداد تا زاویه 90 درجه از چپ به راست و در روی خط نوشته میشود. اندازه زاویه  خط عمود (90 درجه) از پائین به بالا و سمت چپ نوشته میشود.

اندازه های كمتر از یك متر برحسب سانتیمتر و بیشتر از یك متر برحسب متر نوشته میشود. چنانچه خواسته شود اندازه زوایا و یا كمان دوایر و یا دور قوسهای آجری و بتونی و یا موارد دیگر اندازه گذاری شود از محور افقی دایره استفاده می گردد . اعداد بالای محور  xها در جهت حركت عقربه های ساعت نوشته میشود و زیر محور xها در جهت خلاف عقربه ساعت نوشته می شود.

 

سطوح هندسی :‌

1 – مثلث: مثلث چهار نوع است:

مثلثت قائم الزاویه             مثبت متساوی الاضلاع              مثلث متساوی الساقین        مثلث مختلف الاضلاع

 

2 – مربع:                                            3 - مستطیل

4 – دایره :                                           5 – متوازی الاضلاع:

6 – لوزی                                          7 – بیضی

8 - ذوزنقه                         

9 – چندضلعی های منتظم: اگر اندازه كلیه اضلاع یك چندضلعی با یكدیگر برابر باشند، چندضلعی منتظم نامیده میشود. .

 

10 – چندضلعی های غیرمنتظم: اندازه اضلاع آنها با یكدیگر برابر نیستند.

مساحت چند ضلعی غیرمنتظم:

برای بدست آوردن مساحت چندضلعی غیرمنتظم، سطوح آن را به اشكال هندسی منظم تقسیم بندی (تفكیك) می كنیم، پس از آن مساحت هریك از اشكال هندسی منظم به وجود آمده را محاسبه می نماییم. سپس مجموع مساحتهای به دست آمده مساحت چند ضلعی غیرمنظم خواهد شد.

S = S1 + S2 + S3

محیط = مجموع ضلعها

جدول مساحت و محیط اشكال هندسی:

محیط

مساحت

شكل هندسی

مجموع سه ضلع

یك ضلع * 4

2 * (عرض + طول)

یك ضلع * 4

2 * (یك ساق + قاعده)

مجموع 4 ضلع

قطر * 14/3

(قطر بزرگ + قطر كوچك) *

 

طول یك ضلع * تعداد ضلعها

 

نصف ارتفاع * قاعده

یك ضلع * خودش

طول * عرض

قطر كوچك * قطر بزرگ

قاعده * ارتفاع

مجموع دو قاعده * ارتفاع

مجذور شعاع * 14/3

* قطر كوچك * قطر بزرگ

 

محیط * نصف سهم

 مثلث

مربع

مستطیل

لوزی

متوازی الاضلاع

ذوزنقه

دایره

بیضی

 

كثیرالاضلاع (چندضلعی منتظم)

...

انواع پی از نظر نوع مصالح :

1 – پی سنگی :

این پی از سنگهای طبیعی و در مناطق كوهستانی كه سنگ در دسترس می باشد ساخته می شود. سنگی كه برای این گونه پیها انتخاب می گردد ، باید سالم ( نپوسیده ) باشد و از انواع سنگهای لاشه شكسته باشد.

سنگهای قلوة‌ای به علت صیقلی و مدور بودن آن برای پی سازی مناسب نمی باشد زیرا حالت ناپایداری به پی می دهد سطح پی سازی با سنگ باید از دیواری كه روی آن قرا ر دارد ، وسیعتر بوده و از هر طرف دیوار حداقل 15 سانتیمتر به عنوان رسته گسترش داشته باشد .

پی سازی با سنگ با سه نوع ملات ساخته می شود و بستگی به مقدار بار وارده دارد اگر بار كمتری وارد شود از ملات كل آةك و ماسه آهك و اگر با ر بیشتری وارد شود از ملات با تارد وهمچنین اگر خیلی زیاد وارد شود از ملات ماسه و سیمان استفاده می شود . زاویه پخش بار در پی هیا سنگی در حدود 45 درجه می باشد.

2 – پی آجری :

در ساختمانهای كوچك و ساختمانهایی استفاده می شود كه بار وارده كم باشد . این پی باید دارای ریشه ای به اندازه 15 تا 20 سانتیمتر از طرفین دیوار روی آن باشد. عرض پی كنی 30 تا 40 سانتیمتر از عرض دیوار بیشتر است . زاویه پخش بار در پیهای آجری در حدود 60 درجه می باشد برای صرفه جویی در مصرف آجر بهتر است آن را به شكل پلكانی بسازند.

3 – پی شفته ای :

پی شفته ای ساده ترین و درعین حال ابتدایی ترین پی سازی برای ساختمانهیا كوچك 2 یا 3 طبقه آجری است . شفته خمیری است از مخلوط خاك ، آب ، شن و گرد آهك كه در هر متر مكعب خاك بین 200 تا 250 كیلوگرم آهك بكار می رود و گاهی نیز بنا بر لزوم مقداری پاره سنگ به آن می افزایند.طریقه شفته ریزی بدین صورت است كه شفته را در پی ریخته و پس از آن كه شفته به حدود 20 یا 30 سانتیمتر رسید آن را در یك سطح افقی هموار می كنند و یك روز آن را به حالت خود می گذارند، تا آب آن دراثر تبخیر یا جذب در خاك ، كاهش یابد(‌اصطلاحا دو نم شود)‌. سپس آنرا با وزنه سنگینی می كوبند تا كاملا متراكم گردد.

مجددا به همان ارتفاع شفته ریزی انجام گرفته و تا پر شدن پی همچنان ادامه می یابد.

4 – پی بتنی :

بتن را می توان یكی از مقاومترین و مستحكمترین سنگهای مصنوعی دانست . بهترین پی در كارهای ساختمانی پی بتونی است كه از مقاومت بالایی برخوردار است و برای تمام ساختمانها مخصوصا در مناطق زلزله خیز باید ساختمان را حتما با پی بتونی ساخت ( بتون + میل گرد)‌ زاویه پخش بار در پیهای بتونی بین 30 تا 45 درجه می باشد.

لذا می توان این گونه پیها را پلكانی یا به صورت هرم ناقص ساخت و از مصرف اضافی بتن صرفه جویی نمود . پی سازی با بتون بدین طریق انجام می گیرد. كه ابتدا كف پی را به اندازهء‌تقریبی ده سانتیمتر بتن كم سیمان به نام بتون (‌مگر)‌درهر متر مكعب 50 كیلوگرم سیمان می ریزند، كه سطح خاك و بتن اصلی رااز هم جدا كرده همچنین سطح پی را با تخته قالب بندی می كنند.

پس از آماده شدن قالب آرماتور آن را می گذارند و بتن ساخته شده را داخل قالب ریخته و می كوبند ویا با ویبراتور (لوزاننده )‌به آن لوزش می دهند تا بتون اصطلاحا جا بیفتد، یعنی دانه های شن و ماسه در بتون عمل جای گیری را كاملا انجام دهند و متراكم گردند.بارگذاری روی پیهای بتونی بایستی حداقل هفت روز پس از پی ریزی انجام گیرد.

 ضمنا باید توجه داشت ، چنانچه بتون از نوع مسلح باشد باید ابتدا میل گردها در قالب جاسازی شده سپس بتون ریزی صورت گیرد.

...

انواع سیمان های ساختمانی:

سیمانی كه در ساختمان بتونی مصرف می شود به پنج دسته تقسیم می گردد كه نسبت به كیفیت و موقعیت و طرح نقشه های بتون آرمه بنا نوع سیمان مورد نظر تعیین می شود در زیر انواع این سیانها را بررسی می كنیم.

1 – سیمان پرتلند معمولی نوع یك

مصرف این سیمان در ساختمان معمولی – كف سازی – دیوارسازی – راه سازی – كنال سازی – تراورس های راه آهن – مخازن آب و بلوكهای سیمانی آجر سیمان و موارد مشابه میباشد.

به طور كلی این سیمان در تمام موارد كه اولا” ملات و یا بتن با زمن سولفاته و یا خاكهای شوره تماس نداشته باشد مصرف می گردد. این نوع سیمان در ساختمان و دیوارها و فنداسیون های معمولی مصرف می شود نه در دیوارهای حایل و فنداسیون های بسیار عمیق .

2 – سیمان پرتلند نوع دو :

این سیمان در مقابل زمینهای سولفاته و خاكهای شوره مقاوم میباشد و در موقع خودگیری و فعل و انفعالات شیمیایی نسبت به سیمان پرتلند نوع یك حرارت كمتری را بوجود می آورد.

مصرف این سیمان در فنداسیون سازی – دیوار پلها – دیوارهای حایل و كناره های رودخانه ها و به طور كلی در مكانهائی    بتن با نور خورشید تماس پیدا می كند مصرف می گردد.

3 – سیمان پرتلند نوع سه:

فعل و انفعالات شیمیایی این سیمان بسیار خوب و خودگیری این سیمان بسیار سریع و زیاد می باشد مقاومت سیمان مصرف شده سه روزه این سیمان در حد مقاومت سیمان هفت روزه سیمان پرتلند معمولی و نوع یك می باشد. مصرف این سیمان بیشتر در مكانهائی كه بارگذاری سریع انجام می شود مورد استفاده واقع می گردد.

به علاوه در مواقعی كه خواسته شود قالب بندی زودتر از زمان لازم باز شود از سیمان نوع سه استفاده می شود. دیگر اینكه در فصول سرد و مواقع یخبندان به علت اینكه خودگیری این سیمان سریع می باد از این سیمان كه در اثر فعل و انفعالات شیمیایی حرارت و گرمای بیشتر از حد معمول از خود پس می دهد مورد مصرف واقع می گردد.

4 – سیمان پرتلند نوع چهار:

گیرائی این سیمان از نوع اول و دوم كمتر می باشد و به سیمان كندگیر معروف است و گرمای حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی آن كتر از دو نوع ذكر شده می باشد و این عوامل به علت كم بودن تركیبات سه كلسیم سیلیكات و سه كلسیم آلومینات در این نوع سیمان می باشد. مصرف این سیمان ها در پی ها و فنداسیون ها و ستون ریزی های حجیم كه دارای ابعاد و ارتفاع زیادی می باشد انجام می گردد. چون گرمای این بتون بسیار كم است ترك د بتون بوجود نمی آید.

5 – سیمان نوع پنج (سیمان ضد سولفاته):

خودگیری و مقاومت این سیمان آرام و دیرتر از سیمان پرتلند نوع یك بوجود می آید. گرمای حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی این سیمان نیز كم می باشد برای اینكه این سیمان در حالت ضد سولفاته كامل در آید تركیبات سه كلسیم سیلیكات را در حد بین 4 تا 7 درصد محدود نگه می دارند. مصرف این سیمان به طور كلی در زمینهای سولفاته – و اسكلت بنادر و ساختمان دریائی كه با آبهای سولفاته و انواع نمكها مواجه می شوند مصرف می گردند.

...

دانلود مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آنادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله نقشه کشی ساختمان و اهداف آن ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->